nemoka čekai / skola Čekijoje

Turint skolininką Čekijoje, kadangi Čekija yra Europos Sąjungos narė, yra keli būdai: jei yra pagrindai kreiptis į teismą Lietuvoje, galima kreiptis su paprastu ieškiniu arba Europos ieškiniu dėl nedidelės sumos, jei skola yra iki 5000 eurų, arba su pareiškimu dėl Europos mokėjimo įsakymo išdavimo.

Jei vis dėlto tokios galimybės nėra, toliau aprašome skolos Čekijoje susigrąžinimo procesą:

Koks greičiausias būdas susigrąžinti skolą Čekijoje?

Greičiausias skolos išieškojimo būdas Čekijos Respublikoje yra susitarimas su skolininku, patvirtinamas notarinio akto forma su tiesioginio vykdymo išlyga. Jeigu skolininkas tinkamai ir laiku negrąžina notariniame akte nurodytos skolos, kreditorius turi teisę pradėti vykdymo procedūrą, t.y. nereikia išankstinio teismo proceso ir teismo sprendimo.

Jei skolininkas nenori pripažinti skolos, kitas greičiausias būdas yra pateikti teismui prašymą dėl mokėjimo nurodymo arba elektroninio mokėjimo nurodymo. Jeigu skola pareikalauta ir įrodyta, teismas priima (elektroninį) mokėjimo nurodymą be išankstinio teismo posėdžio. Būtina, beje, kad toks teismo įsakymas būtų įteiktas skolininkui. Tokiu atveju skolininkas privalo įvykdyti mokėjimo nurodymą arba jam paprieštarauti per 15 dienų nuo jo gavimo. Jei mokėjimo nurodymas skolininkui neįteikiamas arba skolininkas pateikia prieštaravimus, teismas turi paskirti teismo posėdį, o po to taikomas įprastas ginčo teisenos procesas.

Kiek tai kainuoja?

Atlyginimas notarui už notarinio akto įvykdymą yra nustatytas įstatymu – jis yra nustatomas notariniais tarifais ir dažniausiai yra skaičiuojamas daikto, kuriam vykdomas notarinis aktas, verte, t.y. skolos suma. Pavyzdžiui, jei skolos suma neviršija 100 000 CZK (~3 800 EUR), notaro atlyginimas yra 2%, jei skolos suma neviršija 500 000 CZK (~19 000 EUR) – 1,2% ir tt. Žinoma, notarinio dokumento išlaidas padengia skolininkas.

Privalomos išlaidos, susijusios su prašymo dėl mokėjimo nurodymo (teismo įsakymo) pateikimu teismui, sudaro teismo mokestį, kuris yra 5% pagrindinės skolos sumos dydžio. Jeigu prašymas pateikiamas elektronine forma (prašymas dėl elektroninio mokėjimo nurodymo), teismo mokestis yra 4% pagrindinės skolos sumos.

Mokesčiai už teisinį atstovavimą yra nurodyti teisinių paslaugų sutartyje, maždaug 3000 CZK (~110 EUR) per valandą. Išlaidų kompensavimas dažniausiai reglamentuojamas sėkmės teisminiuose ginčuose principu, t.y. pralaimėjusi šalis apmoka kitos šalies bylinėjimosi išlaidas.

Ką dar reikia žinoti prieš kreipiantis dėl skolų išieškojimo paslaugų?

Labai rekomenduojama prieš imantis teisinių veiksmų patikrinti Bankroto registrą, ar skolininkas dar nėra bankrutavęs. Iš skolininko skolą susigrąžinti bus ypatingai sudėtinga, jei jis jau yra paskelbtas nemokiu, ir tokiu atveju kreditorius privalo įregistruoti skolą (jos reikalavimą) bankroto byloje (per teismo nurodytą laiką).

Kreditorius taip pat turėtų patikrinti vykdymo registrą. Remiantis ankstesnių vykdymo procedūrų prieš skolininką skaičiumi, galima įvertinti, kokia yra jo finansinė būklė ir sėkmingo skolos išieškojimo tikimybė. Be to, jei vykdymo procedūra bus nutraukta dėl to, kad skolininkas neturi turto, iš kurio galėtų būti padengta skola ir procedūros išlaidos, kreditorius turėtų sumokėti vykdytojui minimalią vykdymo proceso išlaidų sumą, kuri yra apie. 8.000 CZK (~ 300 EUR).

Kreipkitės į mus ir mes pasiūlysime optimaliausią variantą jūsų skolai susigrąžinti. Mūsų partneriai Čekijoje advokatų kontora Vyskočil, Krošlák a partneři s.r.o padės jums greitai ir efektyviai susigrąžinti susidariusią skolą Čekijoje.