nemoka estai / skola Estijoje

Turint skolininką Estijoje, kadangi Estija yra Europos Sąjungos narė, yra keli būdai: jei yra pagrindai kreiptis į teismą Lietuvoje, galima kreiptis su paprastu ieškiniu arba Europos ieškiniu dėl nedidelės sumos, jei skola yra iki 5000 eurų, arba su pareiškimu dėl Europos mokėjimo įsakymo išdavimo.

Jei vis dėlto tokios galimybės nėra, toliau aprašome skolos Estijoje susigrąžinimo procesą. Turint skolininką Estijoje, yra keli būdai skolai susigrąžinti:

1. Kreiptis į teismą Lietuvoje

Jei skola susijusi su prekėmis, paslaugomis, kurios suteiktos (nesuteiktos) ar pateiktos (nepateiktos) Lietuvos Respublikoje, tokiu atveju, vadovaujantis prievolės vykdymo vietos taisykle, ieškinį atsakovui galima pateikti ir Lietuvoje. Kiekvienu atveju pagal jūsų individualią situaciją nustatysime ir pasiūlysime, į kokį teismą jums kreiptis, ir parengsime dokumentus teismui.

2. Kreiptis į teismą Estijoje

Lietuvos Respublikoje ieškinio priėmimą teisme reglamentuoja CPK 137 straipsnis. Teismas atsisako priimti ieškinį, jeigu ieškinys neteismingas tam teismui (CPK 137 straipsnio 2 dalies 2 punktas). Remiantis šiuo pagrindu ieškinį atsisakoma priimti, kai byla priskirtina bendrosios kompetencijos teismui nagrinėti civilinio proceso tvarka, tačiau ieškinys paduotas, nesilaikant CPK nustatytų rūšinio ar teritorinio teismingumo taisyklių, pagal kurias nustatomas konkretus pirmosios instancijos teismas, kuriam byla yra teisminga.

Skolininko gyvenamosios vietos teismui pagal 2012 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 1215/2012 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo (toliau – Reglamentas) nuostatas.

Estijoje greičiausias būdas išieškoti skolas, kurių suma mažesnė nei 6 400 EUR, yra teismui pateikti prašymą dėl supaprastinto teismo proceso (pagreitinta mokėjimo nurodymo procedūra). Procedūra leidžia kreditoriui greičiau gauti vykdomąjį dokumentą patiriant mažesnes išlaidas ir nesant griežtai įrodinėjimo pareigai. Tokios paraiškos teikiamos elektroniniu būdu. Prašyme turi būti nurodytos reikalavimo aplinkybės ir trumpas įrodymų, kuriuos kreditorius gali pateikti, aprašymas. Jei kita šalis pateikia prieštaravimą dėl ieškinio, procesas tęsiamas paprasta ginčo teisenos tvarka.

Kiek tai kainuoja?

Pateikiant prašymą teismui, reikia sumokėti valstybės rinkliavą (žyminį mokestį). Valstybės rinkliava yra trys (3) procentai ieškinio sumos, bet ne mažiau kaip 45 EUR. Proceso išlaidas padengia skolininkas tuo atveju, jei teismas iš jo priteisia skolą. Jei procesas skolininkui paprieštaravus tęsiamas įprasta ginčo teisenos tvarka, supaprastinto teismo proceso išlaidos įtraukiamos į bendras bylinėjimosi išlaidas.

Ką dar reikia žinoti prieš kreipiantis dėl skolų išieškojimo paslaugų?

Prieš pateikiant bet kokius reikalavimus rekomenduotina išsiaiškinti, ar skolininkas yra paskelbtas nemokiu, ar turi nekilnojamojo turto, ar kitokio turto, visada rekomenduojama patikrinti skolininko teisinį statusą ir turtą. Taip pat rekomenduojama patikrinti ankstesnių metų balansus ir fiskalinių metų ataskaitas. Visą šią informaciją galima rasti oficialiose duomenų bazėse ir ją galima pasiekti padedant teisines paslaugas teikiantiems asmenins – advokatams.

Užpildykite mūsų užklausos formą ir pateiksime jums patogiausią būdą skolai susigrąžinti. Mūsų partneriai Estijoje advokatų kontora LEXTAL padės jums greitai ir efektyviai susigrąžinti susidariusią skolą Estijoje.