nemoka slovakai / skola Slovakijoje

Turint skolininką Slovakijoje, kadangi Slovakija yra Europos Sąjungos narė, yra keli būdai: jei yra pagrindai kreiptis į teismą Lietuvoje, galima kreiptis su paprastu ieškiniu arba Europos ieškiniu dėl nedidelės sumos, jei skola yra iki 5000 eurų, arba su pareiškimu dėl Europos mokėjimo įsakymo išdavimo.

Jei vis dėlto tokios galimybės nėra, toliau aprašome skolos Slovakijoje susigrąžinimo procesą:

Koks greičiausias būdas susigrąžinti skolą Slovakijoje?

Norint išsiieškoti skolą Slovakijoje, kreditoriams dažniausiai reikia kreiptis į skolų išieškojimo agentūrą arba advokatų kontorą, kuri specializuojasi tokio pobūdžio bylose. Mūsų skolų kolegos advokatai Slovakijoje gali atstovauti šalims, susijusioms su skolų išieškojimo bylomis; mūsų klientai gali pasikliauti didele mūsų advokatų patirtimi vykdant skolų išieškojimo procedūras, susijusias su komercinėmis ar civilinėmis bylomis.

Skola išieškoma gali būti įvairiais būdais – draugiška (taikinimo) procedūra, per kurią šalys išsprendžia savo finansinius klausimus ne teisme, ir teismine procedūra, kai bylą nagrinės teismas.

Taikinimo procedūra Slovakijoje

Taikinimo procedūra yra toks metodas, kurio metu šalys gali susitarti be jokių teisinių pasekmių. Tai reiškia, kad šalis, kuriai reikia išieškoti skolą, susisiekia su skolininku (telefonu, elektroniniu paštu ir kitais panašiais būdais) ir praneša jam ar jai, kad jis turi prievolę kreditoriui (skolą).

Pranešime nurodomas kreditoriaus vardas, pavardė ir adresas, kuriuo galima įteikti pretenziją, ir pasekmės, jei jis nebus laiku atsiskaityta. Mūsų teisininkai Slovakijoje turi didelę patirtį skolų išieškojimo bylose ir gali jums padėti per visą skolų išieškojimo procedūrą, pradedant šį pradinį procesą iki kito etapo – teismo.

Teisminis procesas

Tuo atveju, jei taiki procedūra neduoda rezultatų, kreditorius turi įstatyminę teisę išspręsti bylą Slovakijos teisme.

Norint pradėti teismo procesą, būtina atiduoti skolos galiojimą patvirtinančius dokumentus, kurie bus pateikti bylą nagrinėjančiam teismui. Tokie dokumentai yra (pavyzdžiui): išrašas iš prekybos registro, pradelstų sąskaitų faktūrų kopijos, įsiskolinusių asmenų pasirašyti važtaraščiai ir išrašas, kuriame nurodoma dabartinė skolos būklė (apmokėtos ir neapmokėtos sąskaitos) ir t.t.

Teisminė procedūra gali būti taikoma tik tuo atveju, jei skolos piniginės lėšos yra randamos ir jei teismo sprendimas gali būti priimtas Slovakijoje. Teisminė skolos išieškojimo procedūra Slovakijoje paprastai trunka maždaug 3–6 mėnesius. Pirmosios instancijos teismo sprendimą galima apskųsti apeliaciniu skundu, bet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo teismo sprendimo įteikimo dienos. Toliau byla nagrinėjama įprasta ginčo teisenos tvarka.

Įprasto ieškinio procesą galima pradėti po to, kai taiki procedūra arba kai skolininkas užginčija pirmosios instancijos teismo sprendimą. Teisėjas pirmiausia paskiria posėdį, kuriame dalyvauja abi šalys ir/ar jų atstovai. Teisėjas priima sprendimą ir tas sprendimas raštu pranešamas proceso dalyviams.

Teisminiu, normaliu ginčo teisenos keliu skolą susigrąžinti mėginti nerekomenduotina, kadangi procesas gali užtrukti iki 12 mėnesių, atsižvelgiant į bylos sudėtingumą ir teisėjų bei advokatų galimybes. Be to, šio proceso išlaidos yra didesnės ir pirmiausia ieškovas jas turi padengti.

Ar galima skolą išieškoti Slovakijoje elektroniniu būdu?

Skolų išieškojimą Slovakijoje taip pat galima išspręsti naudojantis internetu. Tai užtikrinama pagal naują teisinę sistemą – įstatymą Nr. 307/2016 Rink. dėl elektroninio skolų išieškojimo. Slovakijos įstatymai dėl skolų išieškojimo šioje šalyje buvo pradėti taikyti nuo 2017 m. vasario 1 d. Ir buvo sukurti siekiant sumažinti šioje byloje taikomas teisines procedūras, taip pat padėti kreditoriams greičiau išieškoti skolas. Kai kurie pagrindiniai šios teisinės valstybės pranašumai yra šie:
– internetinę skolų išieškojimo procedūrą Slovakijoje galima baigti tik per vieną teismo posėdį;
pagrindinis teismas, paskirtas vykdyti šią procedūrą, yra “Banska Bystrica” apylinkės teismas;
– kreditorius, norėdamas pradėti skolos išieškojimą internetu, privalo pateikti reikiamus dokumentus, patvirtinančius skolos egzistavimą;
– po to teismas pradės teisminį procesą išduodamas elektroninę formą;
– remdamasis dokumentais, patvirtinančiais skolos egzistavimą, teismas elektroninę formą išduos ne ilgiau kaip per 10 dienų;
– elektroninė forma bus išsiųsta skolininkui kartu su dokumentais, įrodančiais, kad jis turi sumokėti kreditoriui tam tikrą pinigų sumą.

Gavęs elektroninius dokumentus, skolininkas turi teisinę teisę apskųsti sprendimą dėl skolos sumokėjimo.

Šis naujas skolos išieškojimo būdas Slovakijoje suteikia pranašumų. Pvz., Kreditorius gali gauti naudos dėl taikomo mažesnio žyminio mokesčio, kuris paprastai nustatomas ne daugiau kaip 6% ieškinio vertės. Pasirinkdamas elektroninį skolų išieškojimą Slovakijoje, kreditorius gali gauti 50% nuolaidą. Taigi maksimali mokesčio vertė gali būti iki 3% ieškinio vertės.

Kitas šios skolų išieškojimo galimybės pranašumas yra tas, kad pati procedūra turi mažiau administracinių procedūrų, nes paprastai tai yra nesudėtingas teisinis veiksmas, kurį sudaro elektroninė forma ir neapmokėtą reikalavimą patvirtinantys dokumentai. Kaip nustatyta Elektroninio skolų išieškojimo įstatymo nuostatose, kreditorius privalo pateikti tik keletą dokumentų, todėl procedūrą galima pradėti greitai. Elektroninis skolų išieškojimas Slovakijoje yra tinkamas pasirinkimas, nes jis gali būti pradėtas ir baigtas daug greičiau nei įprasto teismo proceso atveju.

Kiek laiko užtrunka skolos išieškojimas Slovakijoje?

Šalys, kurios dalyvauja skolų išieškojimo byloje Slovakijoje, turėtų žinoti, kad čia galiojančios teisinės procedūros paprastai yra labai veiksmingos. Laikas, kuris praleidžiamas skolos išieškojimo byloje, priklauso nuo reikalavimo pobūdžio, kreditoriaus galimybės pateikti reikalingus dokumentus, patvirtinančius skolos egzistavimą, skolininko atsakymą ir kitus.

Tačiau paprastai skolų išieškojimo bylos gali būti baigtos nuo trijų iki šešių mėnesių, tačiau tuo atveju, kai šalys pradės ieškinį, byla gali būti baigta per vienerius metus ar ilgiau, tai tam įtakos turi ir bylos sudėtingumas.

Įprasti teismo mokesčiai neviršija 6% ginčijamos sumos. Advokato honoraras gali svyruoti nuo 3% iki 6% negrąžintos skolos.

Taip pat visada rekomenduojame pirmiausiai prieš teikiant dokumentus teismui pasidomėti skolininko finansine situacija: patikrinti jo turimą turtą Nekilnojamojo turto registre, patikrinti Areštų registrą, taip pat pasidomėti, kokios bylos yra iškeltos skolininko atžvilgiu. Visa tai geriausiai padaryti kreipiantis nurodant, kad norite išsiaiškinti skolininko galimybę atsiskaityti. Pasiūlysime jums savo paslaugas patikrinant skolininko finansinę būklę.

Taip pat dėl skolos išieškojimo, priklausomai nuo skolos dydžio, galima kreiptis su Europos ieškiniu dėl nedidelės sumos arba prašyti teismo išduoti Europos mokėjimo įsakymą. Plačiau apie šiuos instrumentus rasite mūsų svetainėje atskirai.

Mūsų partneriai Slovakijoje advokatų kontora Alianciaadvokatov padės jums greitai ir efektyviai susigrąžinti susidariusią skolą Slovakijoje.