nemoka suomiai / skola Suomijoje

Turint skolininką Suomijoje, kadangi Suomija yra Europos Sąjungos narė, yra keli būdai: jei yra pagrindai kreiptis į teismą Lietuvoje, galima kreiptis su paprastu ieškiniu arba Europos ieškiniu dėl nedidelės sumos, jei skola yra iki 5000 eurų, arba su pareiškimu dėl Europos mokėjimo įsakymo išdavimo.

Jei vis dėlto tokios galimybės nėra, toliau aprašome skolos Suomijoje susigrąžinimo procesą:

Koks greičiausias būdas susigrąžinti skolą Suomijoje?

Vienintelis būdas skolai susigrąžinti Suomijoje yra kreiptis į teismą su ieškiniu. Priklausomai nuo skolos pobūdžio, teismas skolai priteisti taikys supaprastintą arba ginčo teisenos procesą. Teismas proceso metu priima sprendimą. Jei pirminis teismo sprendimas būna priteisti skolą kreditoriui, pastarasis vis dar gali pareikalauti skolininko susimokėti taikiai.

Jei skolininkas nesutinka ir po preliminaraus teismo sprendimo susimokėti skolos taikiai, jis gali būti vykdomas privaloma tvarka. Vykdymo veiksmus atlieka Suomijos vykdymo pareigūnai (panašiai kaip antstoliai Lietuvoje), vadinami Ulosottovirasto. Šie vykdymo pareigūnai/antstoliai išieškojimą vykdo panašiai kaip ir Lietuvoje: įšaldydami ir nuskaitydami skolininko sąskaitose esančias lėšas, areštuodami kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą ir t.t., kol galiausiai skolos suma yra išieškoma ir pervedama kreditoriui.

Kiek tai kainuoja?

Žyminio mokesčio, mokamo teismui pateikiant ieškinį, dydis skiriasi priklausomai nuo proceso eigos. Pavyzdžiui, jei pateikus ieškinį jis išsprendžiamas supaprastinta tvarka ir skolininkas nepateikia prieštaravimų skolai, žyminis mokestis būtų apie 65-86 eurai. Jei skolininkas paprieštarauja ieškiniui, tokiu atveju mokamas 260 eurų dydžio žyminis mokestis. Taip pat jei ginčas sprendžiamas paprasta ginčo teisenos tvarka, žyminio mokesčio dydis bus 510 eurų.

Paprasčiausias būdas išsiaiškinti žyminio mokesčio dydį, kurį taiko vykdymo institucijos Suomijoje, yra apsilankyti šioje svetainėje:

https://oikeus.fi/ulosotto/en/index/ulosotto/ulosottomaksut.html

Joje ir anglų kalba yra nurodyti institucijų taikomi oficialiai patvirtinti įkainiai/žyminio mokesčio dydžiai.

Visas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš skolininko, tačiau tam yra ribos. Pavyzdžiui, jei skola priteisiama pirminio supaprastinto proceso tvarka, iš skolininko gali būti priteisiamos tik 160 eurų siekiančios bylinėjimosi išlaidos.

Taip pat visada rekomenduojame pirmiausiai prieš teikiant dokumentus teismui pasidomėti skolininko finansine situacija: patikrinti jo turimą turtą Nekilnojamojo turto registre, patikrinti Areštų registrą, taip pat pasidomėti, kokios bylos yra iškeltos skolininko atžvilgiu. Visa tai geriausiai padaryti kreipiantis nurodant, kad norite išsiaiškinti skolininko galimybę atsiskaityti. Pasiūlysime jums savo paslaugas patikrinant skolininko finansinę būklę.

Mūsų partneriai Suomijoje advokatų kontora Lexia Attorneys LTD padės jums greitai ir efektyviai susigrąžinti susidariusią skolą Suomijoje.